Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svět je ovládán psychopaty

9. 10. 2015 18:19:04
Žijeme v neklidném, nejistém a nebezpečném světě. Dochází k procesům, jejichž důsledky lze těžko dohlédnout. Staré neplatí, současnému nevěříme a budoucího se obáváme.

Jsme zahlcováni informacemi a ještě více dezinformacemi jako nástrojem masivní a všudypřítomné manipulace.

Jedním z klíčových důvodů tohoto stavu je skutečnost, že svět je do značné míry ovládán psychopaty. Psychopaté nemusí být ve společnosti ihned rozeznatelní. Naopak, mohou mít dobré společenské postavení, dokonce i výlučné (např. diktátoři). Existují názory, že tzv. korporátní psychopaté (s nedostatkem empatie) mohou mít velký podíl na finančních krizích a ekonomických, nejen skutečných, ale i virtuálních turbulencích v různých koutech zeměkoule. Navíc platí, že globální svět plodí globální problémy a globální krize. A viníci? Kdo ví? Není snadné je dohledat. Zájmů a motivů je více, vždyť celý svět je vlastně jedna velká anonymní akciovka. A některým psychopatům se v tomto modelu daří opravdu náramně.

Psychopatii nelze považovat za nemoc v pravém slova smyslu, ale spíše za poruchu osobnosti. Z definice vyplývá, že meze, jaká míra určité vlastnosti je již považována za psychopatii, jsou kulturně podmíněné. Člověk, který je v určité kultuře a v určitém prostředí vnímán jako úspěšný a socializovaný, může být z jiného pohledu hodnocen jako psychopat. Profesor František Koukolík pro osoby se subklinickou mírou antisociálního založení propaguje termín deprivant.

Psychopatie je tedy hluboce zakořeněná a přetrvávající psychická vlastnost, stav nebo vzorce chování. V rozhodujících pozicích se nezřídka ocitají lidé s citovou a morální psychopatií, tedy s citovou chladností, nedostatkem svědomí a bezcharakterním přístupem k ostatním.

Psychopaté mají své mimikry, mohou dokonce vzbuzovat jisté naděje či sympatie, u těch, kteří touží po tom následovat vzory a být vedeni. Tedy u těch, kteří vidí jenom to, co chtějí vidět a nechtějí si tzv. komplikovat život. A těch je bohužel vždy a všude většina. Pro psychopaty v klíčových politických a byznysových pozicích jsou všichni ostatní jen jistým druhem spotřebního zboží. Na lidi se dívají jako na věc.

Tento druh psychopatů nemá nikdy dost. Je schopen různých intrik, lží, zákulisních čachrů a manipulací všeho druhu, aby si udržel své pozice, posiloval svůj vliv a moc. Pokud předvádí nějaké emoce či sociální empatii, tak je to jen umně vykalkulovaná hra, neboť obojího není schopen. Vše je řízeno a regulováno. K tomuto maskování má dnes nepřeberné množství nástrojů – komunikační kanály, média, marketing, P.R. atd. Nestačí mu jen ovlivňovat své okolí, musí jej ovládat a vlastnit. Obklopuje se svými lokaji s přímou závislostí. Ostatní jsou nepřátelé nebo latentní nepřátelé.

Vazby a vztahy jsou pro tyto psychopaty jen druhem směnného obchodu, často jen s dočasnou trvanlivostí a jednosměrné. U těchto psychopatů se vyskytují i sociopatologické jevy, byť to nemusí být na první pohled patrné a zřejmé. Hledají si své oběti a svou kořist s instinkty predátora. Své zvrácené loupeživé motivy obalují do lákavých slupek. Bývá to ve jménu víry, národa či politické ideologie, aby to správně zadunělo a zvedlo masy. Může to mít až fanatickou či fatalistickou dimenzi. Neštítí se páchat své rejdy i pod pláštíkem vznešených akcentů demokracie, svobody či lidských práv. Vytvářejí umělé obrazy, které jdou naproti poptávce, často na objednávku vytvořené. Ve své zvrácenosti si hrají s lidskými osudy. Útočí na první signální a nabízejí svým konzumentům iluze, sny, ale i zájmy a potřeby. Přesně podle hesla, že účel světí prostředky. Dobře dávkovaná porce zadluženého blahobytu zvyšuje u konzumentů jejich produkce míru závislosti. A o to jde.

Psychopaté nehledají klid a rovnováhu, naopak vyhledávají střety a konflikty. Život je pro ně permanentní boj. Je to nekonečná sebeprezentace ega, s neutuchající touhou dominovat. Zvláště nebezpeční bývají psychopaté, kteří posilují své sebevědomí alkoholem či jinými návykovými látkami, aby tak ztratili poslední špetky zábran.

Psychopaté, o nichž píšu, patří mezi egomany či alfa samce, mají často velmi výraznou narcistickou osobnost. Považují se za mimořádné a výjimečné. Vykořisťují jiné, chovají se arogantně a povýšenecky, neuznávají jiný názor a případný oponent je automaticky považován za nepřítele.

Dnešní svět je skutečně ovládán psychopaty. Konkrétní osoby si v jednotlivých kulisách jistě dosadí každý z nás. A je to ještě horší. Náš svět je permanentním kolbištěm vzájemných střetů různě vlivných psychopatů. Jejich šarvátky a války determinují prostředí a společnost v lokálním i globálním měřítku. Svět je pro ně jen ring volný bez pravidel. Často si říkají, že čím hůře pro jiné, tím lépe pro ně. Marně čekáme, že se napraví, vyléčí, prozřou, že budou ctít a respektovat společné zájmy. Ne, žádného pokání či pokory se u těchto jedinců nedočkáme. To si jen strategicky občas vezmou oddechový čas a pak se zase vrátí k původní podobě.

Jsou to psychopaté, kteří šíří panický strach z budoucnosti, aby pak mohli přicházet jako spasitelé. Za případné chyby a omyly mohou výlučně jen jejich předchůdci, jejich soupeři a konkurenti, případně podřízeni a poddaní. Oni jsou přeci neomylní. Jsou to psychopaté, kteří oživují démony studené války. Jsou to psychopaté, kteří podněcují fundamentální rasové, náboženské a politické sváry. Jsou to psychopaté, kteří nemají ve své bezohlednosti k ostatním žádné meze.

A co se s tím dá dělat? Ne na každou diagnózu existuje účinný lék. A to je bohužel i tento případ. Receptem může být naše nebojácnost a statečnost, snaha nežít jen v ulitě s klapkami na očích. Jinak jsme jen snadné sousto pro psychopaty všeho druhu. Jistá naděje se skrývá v tom, že se psychopaté požerou navzájem. Oni totiž neznají pevné vztahy, přátelství, důvěru a respekt. Jejich případné účelové vzájemné vazby fungují na bázi kumpanství, a to bývá vratká bárka. Ale pozor, i to jejich vzájemné požírání s sebou ponese nemalé ztráty na vrub nás všech, ale je to pořád lepší, než apokalypsa srovnatelná snad jen s pádem Římského impéria ve 4. století našeho letopočtu či světovými válkami 20. století. I když zároveň platí, že každý konec, byť s děsivou bilancí, může znamenat nový začátek a znovunalezení naděje.

Pokud nedokážeme společnými silami omezovat dominantní vliv psychopatů, pak nás čeká trudná perspektiva. Ostatně – všechno už tu jednou bylo. To by nebylo tak zlé – horší je, že všechno tu asi ještě jednou bude. Ale jak konkrétně? To záleží na nás. Měli bychom stavět budoucnost na myšlenkách a hodnotách a ne jen na averzích. Nenechme si ukrást běh života nenasytnými a bezohlednými psychopaty. Stojí to za to.

Autor: Petr Havlík | pátek 9.10.2015 18:19 | karma článku: 27.82 | přečteno: 1447x

Další články blogera

Petr Havlík

Vítejte v Babišlandu

Představte si, že sedíte ve své honosné vile v Průhonicích. Jsou vánoce 2008. A říkáte si, že to nebyl špatný rok. Zdá se, že investice do politiky nemusí být nevýhodná.

18.1.2017 v 9:15 | Karma článku: 44.08 | Přečteno: 5154 | Diskuse

Petr Havlík

Většina si to tak přeje, takže je to pravda!

Je těžké, skoro až nemožné, se vyznat v tom dnešním komplikovaném a nesrozumitelném světě. V té nekonečné spleti různých zájmů, her a mystifikací. Kdo je kdo? Co je co? A co je vlastně pravda? A co je to vlastně ta pravda?

8.1.2017 v 19:34 | Karma článku: 16.55 | Přečteno: 506 | Diskuse

Petr Havlík

Časy se u nás mění od roku 2013

Ano, časy se u nás mění systematicky a to dosti důkladně od roku 2013. V tomto roce se stal prezidentem republiky Miloš Zeman a nejsilnějším mužem české vlády Andrej Babiš.

16.11.2016 v 20:03 | Karma článku: 23.17 | Přečteno: 668 | Diskuse

Petr Havlík

The Times They Are A-Changin

Trump není šálek mého čaje, ale řada voličů volila proti Hillary, která byla zcela tragická. Američané volili proti přehnané korektnosti, proti asymetrické globalizaci.

15.11.2016 v 18:37 | Karma článku: 15.89 | Přečteno: 303 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jana Slaninová

I povstaly nové Šárky a zapíchly Ctirady

"Muži, ta sexistická a zlá stvoření, jsou hodni vyhubení!" vzala si slovo šéfka všech žen, takto Svatá Číča. "A je jedno, jestli jsme jim to my ženy dovolily, či nikoli. Musí trpět, jako jsme po staletí trpěly my!"

24.11.2017 v 14:15 | Karma článku: 17.14 | Přečteno: 327 | Diskuse

Přemysl Čech

Rusko a doping: - my nic, jinde hledejte viníky

Podle ruského vicepremiéra a bývalého ministra sportu Vitalije Mutka nenese vinu za skandál kolem dopingu ruských biatlonistů a biatlonistek v souvislosti se ZOH v Soči v roce 2014 Rusko, ale naopak MOV a WADA. A kdyby jen to!

24.11.2017 v 13:15 | Karma článku: 8.64 | Přečteno: 173 | Diskuse

Richard Siemko

Proč Bůh nezasahuje

Následující úvahy jsem napsal pro ty z lidí, kteří jsou hluboce zasaženi zlem ve světě a nechápou, jak můžou někteří jiní lidé věřit v Boha, který je podle jejich slov vševědoucí a přesto nezasahuje.

24.11.2017 v 11:05 | Karma článku: 13.13 | Přečteno: 493 | Diskuse

Petr Pánek

Střet civilizací začíná v ložnici.

Jedna blogerka , která s jistotou dovede rozpoutat diskusi zde nadhodila téma "Mateřství jako služba bohu". Budiž i když tomu nerozumím.

24.11.2017 v 10:01 | Karma článku: 10.51 | Přečteno: 622 | Diskuse

Jan Tichý

Prezident volky nevolky (čti folky nefolky)

Vyhraje kandidát lidu (německy das Volk) nebo nelidu (resp. nadlidu = zákonodárců)? V posledních volbách prezidenta měli téměř všichni kandidáti podporu sobě blízké politické strany. Letos naopak téměř nikdo.

24.11.2017 v 8:54 | Karma článku: 5.36 | Přečteno: 133 |
Počet článků 239 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1713
Aktivní glosátor politického dění, vyjadřuje se k politickým a společenským tématům. Spoluautor projektu www.mapovani.cz


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.